Kent Gündemi – En Güncel Haberler!

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. KİLO VERMEK ARTIK ÇOK KOLAY

KİLO VERMEK ARTIK ÇOK KOLAY

ozan ozan -
61 0

İstenmeyen kilolarınız mı var?

 Kilo vermek de zorlanıyor musunuz? Birçok diyet denediniz ve istediğiniz sonuca ulaşamadınız mı? Yaz yaklaşıyor ve hayal ettiğiniz bedene ulaşamadınız mı?

Bütün sorularınız cevabınızı kapsamlı bir araştırma sonucu hazırladığımız, bu makale de bulabilirsiniz.

Öncelikle neden kilo alıyoruz ve bunları vermek neden bu kadar zor öğrenelim.

NEDEN KİLO ALIYORUZ?

Vücudumuz sabit kilo da kalması için ve besin ihtiyacını karşılayabilmesi için yemek hissiyle sinyallerini verir.

Fakat vücudun yakabileceği gıda’dan fazlasını alırsak, vücudumuz bunları yakamaz ve yağ olarak depolar.

Bunun yanı sıra, hareketsizlik ve aşırı gıda takviyesi eklenince de obezitenin önüne geçilememektedir.

Suyun az içilmesi, alkolün sürekli tüketilmesi, karbonhidratın rutin alınması, bunun gibi birçok sebep den dolayı vücudumuzun şekli değişmekte ve kilo vermeyi zorlaştırmaktayız.

KİLO VERİRKEN HANGİ ALIŞKANLIKLARIMIZ DEĞİŞTİRMELİYİZ?

 • Öğün atlamak; Özellikle kahvaltıyı geçiktirmek, ya da kahveyle geçiştirmek bizlerin yaptığı egzersizi de, diyet ide çöpe atmakdır. Çünkü kilo verirken en büyük yaptığımız hata aç kalmayı tercih etmektir.  Bünyemiz alışık değilse ve siz kilo vermeyi, aç kalmak diye adlandırıyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Çünkü vücudumuz aç kaldıkça yağ yakımın durdurur, kendini güvenceye almak için aldığınız her besini depolar. Su içsem yarıyor kelimesini birde böyle değerlendirin.
 • Hızlı, hızlı yemek ve büyük lokmalar halinde yemek: Büyüklerimizin ‘’büyük lokma ye büyük söz söyleme’’ sözünü tamamen yanlış anlayıp yanlış uyguladığımızın kanıtıdır. Fakat hiçbir şey için geç değildir. Bu yüzden, bu tabuları yıkalım ve besinlerimizin tadını alarak uzun süre çiğneyerek, küçük lokmalar halinde yiyelim. Midemiz yemek zamanı çok hızlı çalıştığı için bizlere aşırı yemek yemeyi emreder. Fakat yemeğin ilk 1 dakikası küçük lokmalar halinde, uzun süre çiğneyerek yersek otomatikman midemiz bize doyum hissi verecek ve sizi obziteye sürüklemeyecektir.
 • Akşam yemeğinden yatıncaya kadar devamlı yemek: Bu konu birçoğumuzun yaptığı, daha sonra pişmanlık duyup bir sodayla vicdanını rahatlattığı maddedir. Midemiz tıpkı bizler gibi akşam saatlerinde yavaş çalışacak ve dinlenmek isteyecektir. Bu süreç de aldığımız her gıda mide mesaisini bitirdiği ve yağ yakma işlemi yapmadığı için bunların tamamı bizlere yağ olarak geri dönecektir. O yüzden akşam saatlerinde sudan başka bir şey tüketmemeye, çok dayanamazsınız bir adet elmanın sizi sabaha kadar idare edeceğini bilmenizde fayda var.

KİLO VERİMEK İÇİN DOĞRU YÖNTEMLER NELERDİR?

Bütün detayları öğrendiysek ve artık kilo vermeye hazırsanız, bu yöntemler sizi hayalinize kavuşturacak.

 • Üç beyazdan uzak durun: bunlar, un, seker ve tuz üçlüsü. Kilo kaybınızın gözle görünür olmasını istiyorsanız bunlardan kesinlikle uzak durun ya da kısıtlama koyun.
 • Taze mevsimsel yiyecekler tüketin:  Vücudumuza gerekli besinleri almak istiyorsak taze ve mevsimine göre gıdalar seçmeliyiz. Çünkü besin değeri düşük gıdalar yağ oluşumuna doğru ilerler.
 • Her yere yürüyerek gidin;  Kilo vermemizi zorlaştıran en önemli etken hareketsizliktir.  Bu süreç de hem araçlarımızı hem midemiz rahatlatmak istiyorsak olabildiğince her yere yürüyerek gidin.
 • Meyve ve sebzeyi hayatınızın olmazsa olmazı ilan edin; Meyve ve sebzelerin içerisinde bulundurduğu lifler nedeniyle metabolizmayı hızlandırır ve sizi hafiflik hissi verir.
 • Bol, bol su için; Su herkesin bildiği üzere yaşam kaynağımızdır. Fakat bunu uygulama kısmında sıkıntılarımız olduğu aşikâr. Kilo vermek istiyorsanız günde 2 bucuk 3 litre su içme alışkanlığınızın olması şart.
 • Uykunuzu düzenleyin; Kilo almanın bir nedeni de, uyku düzeninin bozuk olmasıdır. Çünkü uyku vücudumuzun ve organlarımızın dinleme zamanıdır. Gerekli özeni gösterilmese kilo kaybı konusunda gerekli verim alınamaz.
 • Alkol’e sınır koyun; Hareketli yaşantımızın vazgeçilmesi olan alkol vücudumuzda en çok yağ yapan unsurdur. Bu yüzden kilo vermek için alkole biraz sırtınızı çevirme vakti geldi.
 • Abur, cubur ceza verin; Diyet kısmında en çok dayanamadığımız konu abur cuburdur. Bizlere ne kadar zarar verdiğini midemize anlatmak için her abur cubur sınırını aştığımızda kendinize ceza verin.
 • Sıvı gıdalar tüketin;  Metabolizmayı hızlandırmak için bol, bol sıvı gıdalar tüketin. Çorbalar bu süreç de en yakın arkadaşınız olsun.
 • Porsiyonları küçültün; Tabakalarınızı küçük seçip midenize bugünlük bu kadar hakkın var demelisiniz. Yoksa hiçbir şekilde sizi dinlemeyecek ve yemek saatinde bizleri istediği gibi yönlendirecektir.
 • Tartıyla barışın; Günlük tartıya çıkıp kendinizi gözlemleyebilir ve sizi kilo vermek yolunda destek verebilirsiniz.
 • Hedef koyun; Kolay kilo vermenin bir yöntemi de kendinize hedef koymaktır. Hangi bedende olmak istiyorsanız o beden de bir kıyafet edinin ve her hafta deneyin.
 • Spor yapmak için bahaneler bulun; Her seferinde diyeti bırakmak için ya da egzersizi kesmek için bahaneler bulmak bizi hep yarı yolda bıraktı. Gelin bu olayı tersine çevirelim ve spor yapmak için bahaneler bulalım kendimize.

DAHA ÇABUK KİLO VERMEK İSTEYENLER İÇİN İPUÇLARI;

 • Her sabah ılık bir bardağın içine yarım bir limon sıkıp için. Bu yöntem güne enerjik başlamak, midenize uyarmakla, kalmayıp metabolizmayı hızlandıracak sizi tok tutacaktır.
 • Güzel bir kahvaltı yaptıktan 1 saat sonra, aktarlardan bulabileceğiniz sinameki çayıyla vücudunuzdan ödemleri ve atık yağları atın. Uyarmam gereken konu sinameki çayı çok güçlü bağırsak çalıştırdığı için sürekli tuvalete gidebilecek durumda olmalısınız. Su kaybını önlemek içinde bol, bol su içiniz.
 • Öğle yemeğinizde tabağınızı renklendirin. Ton balıklı yağsız salatayla bu öğünü de hafif ve sağlıklı geçirebilirisiniz.
 • Ara öğünlerde ya da açlık hissinde yeşil elmayı dilimleyip üstüne kararın da bal ve tarçın ilave ederek tüketebilirsiniz. Elma tokluk hissi verir, bal vücudunuzun direncini korur, tarçın ise yağ yakımını kolaylaştırır.
 • Akşam yemeğinizde, ekmeği tamamen azaltın, hızlı yemekten kaçının, yeşillikleri daha çok tüketin. Yemekten 1 saat sonra sinameki çayını tekrar için. Günde 2 defadan fazlası kesinlikle zararlıdır. Vücuda dengesiz bir su kaybı yaşanır o yüzde günde iki defa içilmesi önerilir.
 • Uyumak için daha çok vaktiniz varsa ve eliniz abur, cubura gidiyorsa. Yağsız yoğurdunuzun içine dereotunu ve limon koyup karıştırırsanız; Gece midenizin yağ yakma işlemini gerçekleştirmesinde takviye olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir