Kent Gündemi – En Güncel Haberler!

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Çocuklarda İshal Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuklarda İshal Tedavisi Nasıl Olur?

ozan ozan -
64 0
ishal

Çocuklarda ishal, çok sık görülen bir durumdur. Bağışıklıkları zayıf olduğu için yediği bir besinden veya üşütmeden hemen ishal olabilirler. Peki, ishalin tanımı nedir, miktarı nedir?

            Çocuğunuzda 24 saat içinde 3 ten başka sulu dışkı varsa veya anne sütü alan bebeğinizde normal dışkılamadan farklı olarak fazla miktarda ve sulu ise buna ishal denir. Çocuğunuzun ishali kanlı ve uzun süreli olursa mutlaka bir uzmana götürmeniz gerekir. Normal olan bir ishalde evde yapabileceğiniz bir takım pratik çözümlerle çocuğunuzun ishalini kesebilirsiniz.

Çocuklar ishal olunca ne yapılır?

İshal, çocuğunuzda fazla miktarda su ve mineral kaybına neden olmaktadır. Bu yüzden ishal olan çocuğunuza öncelikle su ve tuz desteği sağlamalısınız. ORS denilen oral sıvı tedavisi uygulanmalıdır. ORS 6 aydan büyük çocuklara verilebilir. ORS’yi eczaneden kolaylıkla temin edilebilirsiniz. Evde de bu sıvı kolayca hazırlanabilir. Bu sıvının hazırlanışını inceleyelim;

5 su bardağı kaynamış oda sıcaklığındaki suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 küçük çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat karıştırarak hazırlanır. ORS tedavisi 6 ay ile 2 yaş arası çocuklara her dışkılama yaptığında azar azar verilmeli. Bununla birlikte çocuğunuza bol su vermeyi de unutmayın.

            Pek çok anne baba ishali olan çocuğuna ne yedirip yedirmemesi gerektiğini bilmez. Hemen telaşa kapılır. Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi karışım bir kâse yoğurdun içine kattığınız haşlanmış patates veya haşlanmış pirinç yedirmektir. Bu karışıma çok az miktarda sumak ekleyebilirsiniz. Sumak ishale iyi gelen bir baharat olarak bilinir. İshal döneminde en çok kaybedilen minerallerden biri de çinkodur. Çocuğunuza çinko bakımından zengin besinleri verin.

İshale karşı mama

*1 kase yoğurt

*1 avuç sarı leblebi

*Tepeleme dolu 1 çorba kaşığı keçiboynuzu tozu

Hazırlanışı :

Malzemelerin hepsi mama kıvamında karıştırılır, küçük çocuklara yarım kase, büyük çocuklara 1 kase verilebilir. Bu mama sonucunda da ishal durumunun devam ettiğini gözlemliyorsanız, doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir