Kent Gündemi – En Güncel Haberler!

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Gripken bebeğimi emzirebilir miyim

Gripken bebeğimi emzirebilir miyim

ozan ozan -
83 0

Bu sene yaz mevsiminin gecikmesiyle, bu aralar hava bir ısınıp bir soğuyor. Hamile anneler için gripken bebeğimi emzirebilir miyim sorusu kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden de grip hepimizin kaçınılmaz sonu oluyor. Ha keza grip hastalığı için havaların değişiminin olmasına gerek yok, grip en kolay bulaşabilen ve insanları en çok mağdur eden hastalıktır. Grip öksürük ve hapşırıkla başlayıp bizi yatağa kadar hapsedebiliyor. Bu durumdan en kötü etkilenen gruptan biri de emziren anneler oluyor. En çok telaşa kapılan kuşkusuz ki onlar oluyor. Çünkü sadece kendilerini değil bebeklerini de düşünmek zorundadırlar. Anne bu olumsuz durumla karşı karşıyayken aklına ilk olarak acaba gripken bebeğimi emzirebilir miyim gelir. Eğer emzirirsem bebeğimde olumsuz bir durum gelişir mi diye sorularla boğuşur.

Öncelikle anne grip olduğunda bebeğini emzirmeyi kesmemelidir. Tam tersine anne sütünde gribe karşı antikorlar bulunuyor ve bu bebeğe karşı doğal bağışıklık sağlıyor. Yani anne sütü bebeği gripten koruyacak mükemmel ve eşsiz bir ilaç durumundadır.

Peki, emziren anneler grip olduğunda neler yapmalı, nelere başvurmalı? Öncelikli olarak kendi başlarına kesinlikle ilaç almaları yasaktır. Süte geçebilen ilaçlar dolayısıyla bebeğe de geçebilir. Bu yüzden doktorunuza görünüp, muayene olup onun gözetiminde ve onun önerdiği ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi grip en kolay bulaşan hastalıklardan biridir. Grip olan anne özellikle hijyen kurallarına bu dönemde daha fazla dikkat etmelidir. Her emzirmeden önce ellerini yıkaması gerekir. Nefesini doğrudan bebeğe ulaştırmamalı, evi sık sık havalandırmalıdır. Göğüs ucu ve kıyafetlerinin temizliğine özen göstermeli. Eve misafir almamaya özen gösterilmeli. Gerekiyorsa anne maske takmalı ve sık aralıklarla maskeyi değiştirmelidir.

Gelelim emziren annenin grip dönemindeki beslenmesi nasıl olmalı sorusuna. Her zaman dediğimiz gibi bol bol sıvı tüketmeli, sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Bol sıvı tüketimi annenin burun kanallarını açık tutmasını sağlar ve enfeksiyona karşı vücudunun kalkan oluşturmasını sağlar. C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeleri sık sık tüketmeye özen göstermelidir. Omega- 3 yağı bakımından zengin olan balık tüketimini sıklaştırmalı. Bu tarz beslenmeyi sadece grip olunca değil grip olmadan önce de alışkanlık haline getirmelidir. Hava değişikliklerinden ve çevresel faktörlere karşı hem kendi giyimini hem de bebeğin giyimini orantılı olarak ayarlamalıdır. Vücudun hava alması ve terleme gibi faktörleri, üşütme ve soğuk algınlığı gibi etkenleri aklından çıkarmamalıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir