Kent Gündemi – En Güncel Haberler!

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Sosyal Medyanın Üzerimizdeki Etkileri

Sosyal Medyanın Üzerimizdeki Etkileri

ozan ozan -
77 0

Tüm hayatımızın teknoloji olduğu şu son yıllarda her birimizin elinde bir akıllı telefon, evde bir tablet, iş yerinde bir bilgisayar… Bu akıllı telefonlar gün boyu elimizden düşmüyor. Her işimizi bu akıllı telefonlar sayesinde kolaylıkla hallediyoruz. Bunun yanı sıra sosyal medya vasıtasıyla çevremizdeki insanlardan, haberlerden, etkinliklerden, kısacası olan bitenden anında haberdar oluyoruz. Peki, sosyal medyayı bu kadar çok takip etmek bizim psikolojimizi nasıl etkiliyor?

Önce hayatımıza bilgisayarlar girdi hemen ardından internetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla bu sanal yolculuk başladı. Kimileri için bir velinimet olsa da kimileri içinde büyük tehditler oluşturdu. Gündelik yaşantıları, alışkanlıkları, ilişkileri tümden değiştirdi.

Teknoloji mi sosyal medyayı yüceltti yoksa sosyal medya mı teknolojiyi oluşturdu sorusu çok tartışıla dursun, teknolojinin akıllı telefon kullanımını artırdığı apaçık ortada. Sosyal medyayla gün içindeki ilk iletişim sabah çalar saat için uyandığımızda başlıyor. O andan itibaren elimize alıyoruz telefonlarımızı. Uyanır uyanmaz yataktan kalkmadan önce kısa bir sosyal medya takibi yapıyoruz; facebook, twitter, instagram vs. var olan bildirimlere, maillere bir göz atıyoruz. Daha sonra yataktan çıkıp günlük aktivitelerimize başlıyoruz. Evden dışarıya çıkarken unutmamamız gerekenler listesinde şarj aleti ve telefon en başta geliyor. Onlar olmadan hep bir eksiğiz. Azalan şarjlar en büyük kâbusumuz. Arkadaşlarımızla buluşmak için bir kafeye oturduğumuzda hemen ilk sorumuz priz var mı acaba oluyor.

Sosyal medya alışkanlığı sayesinde kim nerede ne yapıyor gibi soruların cevabı anında karşımızda oluyor. Facebookta paylaşılan bir durum, instagramda paylaşılan bir resim her şeyden anında haberdar olmamızı sağlıyor. Konuşmalar veya paylaşımlar artık whatsaptan yapılıyor. Whatsapp sayesinde normal sms artık tarihe karışmış oldu.

Sosyal medyanın bir diğer çekici özelliğiyse kişilere kendi fotoğraflarıyla kendilerinin oluşturabileceği profiller yaratma imkânı sağlamış olması. Kolay uygulamalar sayesinde nerede olduğumuzu hangi ruh halinde olduğumuzu anında yansıtabiliyoruz. Kendimizi dış dünyadan sıyırıp tamamen sosyal medyayla bütünleşiyoruz.

Sosyal medya kullanımında veya sosyal medyayı takip ederken dikkat etmemiz gereken en önemli şey sınırlarımızı doğru çizmiş olmak olacaktır. Gerçek profillerle sanal profilleri iyi ayırt edebilmek gerekir. Sosyal medyada geçirilen zamana dikkat edilmeli. Bütün bir günümüzü almasına izin vermemeliyiz. Sosyal medya alışkanlığının bağımlılık olmasına asla ama asla izin vermemeliyiz. Korkutucu boyutlara gelen sosyal medyadan kopmanın imkânsız hale geldiği şu günlerde, bilinçli kullanıcılar olmanızı, olmamızı kendimize öğütleyebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir