Kent Gündemi – En Güncel Haberler!

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hamilelik Vücudu Nasıl Değiştirir?

Hamilelik Vücudu Nasıl Değiştirir?

ozan ozan -
57 0

Hamile olduğunuz zaman kendinizi sık sık aynanın karşısında bulacaksınız. Her geçen gün vücudunuzdaki değişimleri gözlemleyeceksiniz. Bazen vücudunuzdaki değişimler yüzünüzde gülümseme oluşturacak bazen de psikolojik olarak sizi olumsuz etkileyecektir. Peki, hamile olunca vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

Hamilelikte yüz lekeleri görülür. Artan kan hacminden dolayı gebelerin yanakları allık sürmüş gibi al al olur. Östrojen hormonunun fazla olmasından dolayı da gebelikte sivilceyle sık sık karşılaşılır. Yüzümüz de bir diğer karşılaştığımız şey gebelik maskesidir. Gebelik maskesi çene burun ve alın bölgesi arasında oluşur. Gebelik sonrası kendiliğinden kaybolmaktadır. Gebelik boyunca aldığımız kilolardan dolayı yüzümüzde şişecektir. Gözaltlarımız sanki hiç uyumamış gibi olacaktır. Bu durumda geçici bir durumdur.

Gebelikte hormonlardan ve kilo alımından dolayı basen genişlemesi de sık karşılaşılan durumdur.

Gebelikte en büyük değişim karın bölgesinde olmakta. Linea nigra dediğimiz kahverengi bir çizgi oluşur. Kilo alımından karnın genişlemesinden dolayı stria denilen çatlaklar kırmızı ince çizgiler oluşur. Bu çatlaklar oluşmasın diye gebeliğin ilk dönemlerinden beri bebek yağı sürmek iyi gelecektir.

Hamilelikle beraber göğüsteki süt bezleri adet olarak artar. Bu yüzden de göğüsler büyür. Büyük beden sutyenlere geçeceğiniz günlerde gelecek. Göğüs uçları koyulaşır, uçları belirginleşir. Göğüs damarları dışardan bakıldığında apaçık belli olur.

Gebelikte ayak şişmesi en sık ve hemen hemen tüm kadınların karşılaştığı durumdur. Ayak damarlarındaki belirginleşmeler artmış ayak bileği çevresi de şişmiştir. Vücuttaki su tutulumundan dolayı ayaklar hep şişer özellikle son haftalarda bu daha da çok olur. Gebelik boyunca rahat ayakkabılar tercih etmeniz gerekir. Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalısınız. Varis oluşumu gebelikte daha çok artmaktadır. Bacak bacak üstüne atmadan oturmanız ayaklarınızı uzun süre sallamamanız gerekir. Uzandığınızda ayaklarınızı 30 cm kadar yüksekte tutmanız gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir