Kent Gündemi – En Güncel Haberler!

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yaşlara Göre Hamile Kalma

Yaşlara Göre Hamile Kalma

ozan ozan -
63 0

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız önce beden yaşınızın da bu isteğe cevap vermesi gerekir. Her yaştaki gebeliklerin farklı psikolojik ve fizyolojik etkileri olabiliyor. Yaşınız kimi zaman hamile kalmanızı kolaylaştırıyor kimi zaman da zorlaştırıyor olabilir. Şimdi yaşlara göre hamile kalmanın olasılıklarını, risklerini inceleyelim…

Ergenlik Dönemi

Ergenlik döneminde yani 18 yaşın altında hamile kalmak hem anne hem de bebek için büyük riskler oluşturmakta. Bu yaş grubunda hamile kalan anne adayları yüksek riskli hamilelik grubunda yer alır. Preeklemsi denilen yüksek tansiyon ve ödemin oluşturduğu hastalık anne ve bebek için büyük bir risktir. Bu yaşlardaki hamileliklerde ayrıca erken doğum riski çok yüksektir. Düşük riski ve ölü doğumlarda bu yaşlardaki gebeliklerde sık görülür. Anne adayları ruhen de kendisini bebek bakmak için hazır hissetmeyebilir ve psikolojik rahatsızlıklar görülebilir.

20’li Yaşlar

Bu yaşlarda yumurtalıklar en sağlıklı şekildedir ve adetler de düzenlidir. Bu da gebeliği kolaylaştırmaktadır.20’li yaşlarda düşük ve down sendrom riski az olasılıktadır. Bu yaşlardaki kadınların henüz kariyerleri için ilk adımları atmış olmasından kaynaklı beden yapısındaki değişiklikler onları olumsuz etkileyebilir.

30’lu Yaşlar

Kadınlar genellikle hamile kalmak için 30’lu yaşları tercih ediyor. Çünkü belirli bir kariyer düzenleri oluşmuş ekonomik bağımsızlıkları tam olarak gelişmiştir. Bu yaşlarda yumurta salınımı 20’li yaşlara oranla daha az olabilir. Çocuk yapmaya karar verdikten sonra hamile kalmanız birkaç yılınızı alabilir. Gebeliklerinizi 35 yaş ve sonrasına bırakmayın. Hem yaş olarak bu yaş gebeliği kabullenmekte zorlanabilir hem de çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Düşük, erken doğum, kromozomal değişiklikler, preeklemsi, dış gebelik gibi risklerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca normal doğum yapmakta zor olur bu yaşlarda.

40’lı Yaşlar

40’lı yaşlarda hamile kalarak menopoz dönemine girmeyi de geciktirmiş oluyorsunuz. Kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz azalıyor. Fakat bu yaşlarda da hamile kalmak zorlaşıyor. Yumurtalıklarınız iyi çalışmıyordur bu yaşlarda. Genel olarak pek çok riski de taşımaktadır 40’lı yaşların hamilelikleri. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bireyi yıpratmakta hayatını olumsuz etkilemektedir. Siz siz olun hamileliklerinizi bu yaşlara bırakmayın.

Hamilelik ve bebek yapma düşüncesinin sizde belirmeye başladığı gün itibariyle eşinizle birlikte aile hekimliğinden, kadın doğum uzmanından ve ebe gibi alanında uzman kişiler takibinden gerekli terstleri yaptırarak, aile planlaması hakkında dersler almayı ihmal etmeyiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir